Scenariusz  nr 6

DZIAŁ: JESTEM BEZPIECZNY W SZKOLE

Zagadnienie tematyczne: Różne sposoby spędzania przerw międzylekcyjnych

Klasa IV – VI, godzina wychowawcza

Czas – 1 godz.

Temat: Na przerwach wesoło i bezpiecznie

Cele szczegółowe:

uczeń wie:

-          jakie zabawy podczas przerw są niedozwolone i dlaczego,

-          gdzie nie wolno przebywać w czasie przerw,

-          jak zachować się w razie wypadku,

-          jak bezpiecznie spędzać przerwy międzylekcyjne.

Przebieg zajęć:

  1. Rozsypanka na tablicy; uczniowie układają zgodnie z chronologią plan wydarzeń. Omówienie przedstawionej sytuacji:

a)      gonitwa w czasie przerwy

b)      niebezpieczny upadek

c)      uszkodzenie ręki

d)      powiadomienie pielęgniarki

e)      pierwsza pomoc

f)        przewóz do szpitala

  1. Ustalenie tematu lekcji.
  2. „Burza mózgów” – jak zachowujemy się w czasie przerwy.
  3. Podzielenie zgromadzonych haseł na te, które nazywają pozytywne i negatywne formy. Wyrzucenie negatywnych do kosza.
  4. Praca w grupach

GRUPA I: Przygotujcie inscenizację różnych właściwych sposobów zachowania się w czasie przerw. Zapiszcie na kartonie, co wolno robić na korytarzach.

GRUPA II: Zapiszcie informacje, gdzie przebywamy w czasie przerw, ustalcie listę miejsc, w których uczniom nie wolno przebywać.

GRUPA III: Przygotujcie propozycje zabaw, które można zorganizować w czasie przerw. Wybrane zabawy zaprezentujcie.

GRUPA IV: Przygotujcie inscenizację, co należy zrobić, jak zachować się, gdy zdarzy się wypadek.

  1. Prezentacja prac kolejnych grup.
  2. Omówienie i ocena prac.
  3. Ułożenie hasła, np.:

-          Przerwa to nasz czas na wypoczynek.

-          Wypoczywamy w miłej atmosferze.

-          Uczymy innych dobrym przykładem właściwego zachowania. Zachęcamy do dobrej zabawy.